Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024, 7:11

Νίκη σε 3,5 ώρες για την Παπαμιχαήλ

Μετά από μια μάχη που έφτασε τις 3,5 ώρες, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ πήρε τη νίκη απέναντι στην Emiliana Arango και προκρίθηκε στη φάση των “16” του ASC BMW $25,000 στη Φλόριντα.

Η Παπαμιχαήλ κέρδισε την πολύ δύσκολη μάχη με την Arango με 7-5, 2-6, 7-5, έπειτα από 3 ώρες και 23 λεπτά στο γήπεδο.

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.270 στην παγκόσμια κατάταξη, ανέτρεψε το 3-5 στο 1ο σετ και κέρδισε 4 games στη σειρά για να το κατακτήσει με 7-5. Η Κολομβιανή qualifier ήταν καλύτερη στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-0 και τελικά το κέρδισε με 6-2.

Στο αποφασιστικό σετ η Παπαμιχαήλ ήταν εκείνη που πήρε το πρώτο μεγάλο προβάδισμα, όταν βρέθηκε μπροστά με 5-3, αλλά η Arango την ισοφάρισε σε 5-5. Η Ελληνίδα παίκτρια όμως κατάφερε να κερδίσει 8 διαδοχικούς πόντους από το 5-5, 0-15, για να “κλειδώσει” την πολύ σημαντική νίκη.

Στον 2ο γύρο της χωμάτινης διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων, που φιλοξενείται στη Νάπολη της Φλόριντα, η Παπαμιχαήλ θα αντιμετωπίσει τη Ρουμάνα Irina Fetecau, No.307 στην παγκόσμια κατάταξη.

Μπροστά στα μάτια του η αγκωνιά – Ο διαιτητής άφησε να μπει το γκολ του Τηλυκράτη