Τετάρτη, 1 Μαΐου 2024, 18:23

Σούπερ Νικόπολη με μόλις ένα καλό δεκάλεπτο κέρδισε τον Αία Άρτας με 61-36 (video-pics)

Την 15η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα έκανε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα μπάσκετ Νικόπολη Πρέβεζα, η οποία κέρδισε τον Αία Άρτας με 61-36, στο ΔΑΚ Πρέβεζας για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πρέβεζας δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της στα πρώτα 3 δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ελπίζουν, να πιέζουν και να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ.

Ωστόσο ένα ξέσπασμα των παικτών του Σπύρου Πολίτη στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ανέβασε την διαφορά στους 25 πόντους και τη Νικόπολη να λαμβάνει ακόμη μία καθαρή νίκη.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και της Νικόπολης ο Κώστας Νίκας που σημείωσε 22 (3), ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκούμπος με 10 πόντους.

Διαιτητές: Γκούμας, Καλαμαράς.

Δεκάλεπτα: 13-11, 27-13, 36-25, 61-36.

Σ.Κ. Νικόπολη (Σπύρος Πολίτης): Παπανδρέου 2, Κοντογιάννης 6, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 13 (3), Ροντογιάννης 2, Ζαλοκώστας 7 (1), Κασκάνης, Χρήστου 7, Νίκας 22 (3), Σαμπάνης, Γκιόκας 2, Καράμπελας.

Αίας Άρτας (Δήμος Ντάσιος): Σκούμπος 10, Βαρδής, Τζίμας 7 (1), Φώτης 2, Παπαδημητρίου 8, Καρανίκας, Ζήκος 5 (1), Γείτονας 4.

Δύο τροχαία στην Αρχαία Νικόπολη με διαφορά δύο ωρών – ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ