Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 10:20

Μπράβο μάγκες – Μεγάλο διπλό της Νικόπολης στην Κέρκυρα

Μεγάλη νίκη κατάφερε και πήρε η ομάδα μπάσκετ Νικόπολη Πρέβεζας, κερδίζοντας τον Φαίακα Κέρκυρας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 63-51.

Οι ”μάγκες” της Νικόπολης έκαναν το 3 στα τρία εκτός έδρας, ενώ μετά τις 6 αγωνιστικές μετρούν 4 νίκες και μία ήττα, ενώ έχουν κάνει και το ρεπό του α’ γύρου, συγκεντρώνοντας μέχρι στιγμής 9 βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αρκέστηκαν περισσότερο σε έναν ρόλο καθαρά αμυντικό με το σκορ να κλείνει στο 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της Νικόπολης όπλισαν από την γραμμή των 6,75 και με τρίποντα κυρίως έφτασαν να κλείσουν το ημίχρονο με 32-26 υπέρ τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όμως παίζοντας καλύτερη άμυνα περιόρισαν τους παίκτες της Νικόπολης και με εύστοχες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν και έφεραν στα ίσα το παιχνίδι κλείνοντας 42-42.

Και εκεί όπου όλοι περίμεναν το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, οι ”μάγκες” της Νικόπολης άναψαν τις μηχάνες στην επίθεση και με ένα απίστευτο σερί 21-9 πήραν ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Κέρκυρα, ένα διπλό που πανηγυρίστηκε από τους παίκτες της Πρέβεζας.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντίνος Τσιτσώνης με 17 (4) της Νικόπολης, για να ακολουθήσουν με διψήφιο αριθμό πόντων και οι Νίκας 13(2) και Κοντογάννης 11.

Από τους γηπεδούχους 3 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: Στεμπάρης 14, Περούλης 11(3), Λινάρδος 11(2).

Διαιτητές: Ηλιάκος, Ντίσιος

Δεκάλεπτα: 14-14, 26-32 (ημίχρονο), 42-42, 51-63 (τελικό)

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης Πάνος): Μουρκούρης 4(1), Σέκας, Λινάρδος 11(2), Κακαρούγκας, Σπιτιέρης 6, Στεμπάρης 14, Περούλης 11(3), Χατζόπουλος 5, Βλασσερός, Μιάρης, Κρατσακόπουλος, Λούβρος.

Σ.Κ Νικόπολη (Πολίτης Σπύρος):  Καλόγηρος 2, Κοντογιάννης 11, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 17(4), Παπίρης, Ζαλοκώστας 8(2), Ζάχος 2, Νίκας 13(2), Διαμάντης 4(1), Δούβλης 6.

*Την επόμενη αγωνιστική (10/12/2022-16.00) η Νικόπολη υποδέχεται στο ΔΑΚ Πρέβεζας την Γ.Ε Κέρκυρας.

Η Τιμητική Διάκριση στον περιφερειάρχη που θέλει πάνελ σε κάθε στάβλο και αρδευτικό (video)