Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 5:24

Με το δεξί στην πρεμιέρα η Νικόπολη – Η πρώτη νίκη στην Κέρκυρα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΣΚΑΒΔΕ ο Σ.Κ. Νικόπολη Πρέβεζας, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας των Λέων Κέρκυρας με 62-59.

Η ομάδα της Πρέβεζας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 20-11.Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τη Νικόπολη, με τον Ντίνο Τσιτσώνη να βομβαρδίζει από τα 6,75μ. σημειώνοντας συνολικά 23 πόντους με 4 τρίποντα.

Στο ημίχρονο η διάφορα των 16 πόντων 38-22 έδειχνε ότι η ομάδα της Πρέβεζας θα είχε ένα ήσυχο απόγευμα, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ροκανίσουν την διαφορά χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν, κλεινοντάς το με 51-38 και διαφορά στο +13.

Όμως στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξεκινούν πολύ δυνατά κατάφεραν και ροκάνισαν την διαφορά πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής.Ωστόσο οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη κατάφεραν να φύγουν νικητές από την Κέρκυρα με τελικό σκορ 62-59, λαμβάνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους γηπεδούχους διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Γογγάκης 11(3) και Χονδρογιάννης 11(1), ενώ για τη Νικόπολη διψήφιο αριθμό είχαν οι Τσιτσώνης 23(4) και Κοντογιάννης 11.

Την επόμενη αγωνιστική (29/10) η Νικόπολη υποδέχεται στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον Α.Σ Ιόνιο με τον αγώνα να ξεκινάει στις 15.30.

Διαιτητές: Ντάγκας, Κολυδάς

Δεκάλεπτα: 11-20, 22-38 (ημίχρονο), 38-51, 59-62

Λέων Κέρκυρας (Παπαϊωάννου Δ.): Στεργίου Σπ.7(1), Στεργίου Π.7(1), Απούς 5, Σαγιάς, Γογγάκης 11(3), Ουαόγλου 3, Κάντας, Τζιανούμης, Γραμμένος, Γιώργος 9, Κακκιώνης 6, Χονδρογιάννης 11(1).

Σ.Κ. Νικόπολη (Πολίτης Σπ.): Καλόγηρος 4, Κοντογιάννης 11, Τσεκούρας 9(2), Τσιτσώνης 23(4), Παπίρης, Ζαλοκώστας 4, Νίκας 8(1), Διαμάντης, Δούβλης 3.

Φωτογραφίες: corfucorner.gr