Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 9:49

Βόλεϊ: Απίστευτα τα κορίτσια Κ20 του Φιλαθλητικού – Πέρασαν στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος

Η ομάδα βόλεϊ Κ20 του Φιλαθλητικού Πρέβεζας πήραν το ‘’χρυσό’’ εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, με δύο νίκες και μία ήττα σε αγώνες που γίνονται στην πόλη της Δράμας.

Ο Φιλαθλητικός συμμετείχε στον Β’ όμιλο με τον Άρη Θεσσαλονίκης, τον τοπικό Γ.Σ Δράμας και τον Α.Ο Αμυγδαλεώνας, ως πρωταθλητής της Δυτικής Ελλάδος.

Στην πρώτη αγωνιστική η ομάδα της Πρέβεζας γνώρισε την ήττα από τον ανώτερό Άρη με 3-0 στα σετ (0(25-21, 25-23, 25-14), ενώ στην δεύτερη αγωνιστική κέρδισε με 3-2 στα σετ τον Γ.Σ. Δράμας (20-25, 25-14, 21-25, 25-21, 16-14).

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης, τα κορίτσια του Πέτρου Παπαδόπουλου πραγματοποιώντας μία απίστευτη εμφάνιση κέρδισαν τον Α.ο Αμυγδαλεώνας με 3-0 στα 3-0 (17-25, 14-25, 24-26), καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση του Β΄ομίλου.

Βαθμολογία Β’ Ομίλου

1. Α.Σ. Άρης 9β. (9-0)
  2. Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας 5β. (6-5)
  3. Γ.Σ. Δράμας 3β. (5-8)
  4. Α.Ο. Αμυγδαλεώνας 1β. (2-9)

Έτσι με την δεύτερη θέση αυτομάτως πήρε και το χρυσό εισιτήριο για τους 8 του Πανελληνίου πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΠΑΟΚ που κατέλαβε την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο.

Ο αγώνας θα γίνει την Κυριακή 19 Μαρτίου στο ΔΑΚ Κατερίνης στις 17.00 και διαιτητές τους Πορτοκαλίδη και Βένο.

Σε περίπτωση νίκης ο Φιλαθλητικός θα πάρει το εισιτήριο για το Final Four της Ελλάδας.

Δημοτικό Σχολείο Παντοκράτορα: Τοποθετήθηκε ο πρώτος απινιδωτής σε σχολείο της Πρέβεζας (video-pics)

Τένις: Νέος τίτλος για τον Πρεβεζάνο Στέφανο Πουρναρόπουλο