Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 17:16

Σ.Κ Νικόπολη – Λ.Κ. Λευκάδας 45-36 – Με το δεξί οι παίδες της Νικόπολης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα παίδων της Νικόπολης, κερδίζοντας στο κλειστό γυμναστήριο Πρέβεζας την ομάδα Λ.Κ. Λευκάδας με τελικό σκορ 45-36.

Τα παιδιά του Μιχάλη Παπαμιχαήλ ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και από την πήραν κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 10-7 υπέρ τους.

Ωστόσο στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν λάθη και αστοχία των παικτών της Νικόπολης και έκλεισαν το ημίχρονο με 14-15 υπέρ τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της Νικόπολης ακούγοντας πιστά τις εντολές του Μιχάλη Παπαμιχαήλ και παίζοντας εκπληκτική άμυνα κατάφεραν και βρήκαν διαδρόμους στην επίθεση και έτσι πέρασαν μπροστά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 28-24.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λευκάδα πίεζε, ωστόσο η Νικόπολη συνέχιζε να βομβαρδίζει το καλάθι της αντίπαλης ομάδας με το τελικό 45-36 να κρίνεται δίκαιο.

Πρώτος σκόρερ για τη Νικόπολη ο Παππάς Θ. με 15 πόντους για να ακολουθήσει ο Αθανασίου με 12.

Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζαβιτσάνος Ι. που σημείωσε 20 πόντους με δύο τρίποντα.

Την επόμενη αγωνιστική η Νικόπολη υποδέχεται την Βόνιτσα στο ΔΑΚ, αγώνας που θα γίνει στις 26 Σεπτεμβρίου στις 17.30.

Το προφίλ του αγώνα:

Γήπεδο: ΔΑΚ Πρέβεζας

Τελικό αποτέλεσμα: 45-36

Δεκάλεπτα: 10-7, 14-15 (ημίχρονο), 28-24, 45-36

Διαιτητές: Τσίγκας, Παπαδιώτης

Σ.Κ. Νικόπολη (Μιχάλης Παπαμιχαήλ): Ευθυμίου 2, Τσιμπίδας 1, Σταματέλος, Ζάβρας 5, Μάστορας, Παππάς Β., Αθανασίου 12, Πατακιάρας, Παππάς Θ.15, Μαρίνη, Λογοθέτης 3, Τούσης 7.

Λ.Κ. Λευκάδας (Γιάννης Φωτεινός): Ζαβιτσάνος Σπ., Ζαβιτσάνος Ι.20(2), Φακιόλας 3, Κούρτης, Κατσαρός, Μήτσουρας 4, Καββαδάς, Λίπας, Μπαρούχος 6, Γκρέβαλς 3.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Ο Φώτης Σιδέρης έσβησε τα κεράκια πριν τον αγώνα και κέρασε γκολ και πρόκριση στο τέλος…(φώτο και βίντεο)

Καμαρίνα Πρέβεζας: Εκπληκτική η μουσική εκδήλωση με το πολυφωνικό σύνολο ”Όμορφη Χιμάρα” (φωτογραφίες-βίντεο)