Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 16:24

Σ.Κ Νικόπολη – Κέρδισε το ντέρμπι στο Αγρίνιο και πάτησε κορυφή (pics-video)

Εμφάνιση πρωταθλήτριας πραγματοποίησε η Νικόπολη Πρέβεζας σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου καθώς κατάφερε να επικρατήσει με 68-56 της Γ.Ε.Α. στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανεβαίνοντας ξανά στην 1η θέση και έγινε το μεγάλο  αφεντικό για την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Νίκας με 19 πόντους, Τσιτσώνης με 12 και Χρήστου με 11 ξεχώρισαν επιθετικά από τους νικητές. Από τους ηττημένους 17 είχε ο Κάκος, 14 ο Τασόπουλος και 12 ο Σταμούλης.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις οι επιλογές των δύο προπονητών για τις αρχικές τους 5άδες με τον Μιχάλη Σταμουλάκη να ξεκινά τον αγώνα με τους Κάκο, Πολύζο, Σταμούλη, Τσέπα και Τασόπουλο και τον Σπύρο Πολίτη με τους Κασκάνη, Τσιτσώνη, Ροντογιάννη, Νίκα και Κοντογιάννη.

Η Νικόπολη βρέθηκε μπροστά στο ξεκίνημα του αγώνα με 5-0 με τους γηπεδούχους με μπροστάρη τον Τσέπα να μειώνουν σε 5-4 στο 4΄. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές επιλογές στην επίθεση εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την αστοχία της Γ.Ε.Α. πηγαίνοντας στο +8 στο 6΄ (12-4) με την έλευση του Χρήστου στο παρκέ να βελτιώνει τους Πρεβεζιάνους σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Αγρινίου με συνεχόμενα μακρινά σουτ προσπάθησε να μειώσει όμως η Νικόπολη συνέχισε να έχει καλές επιλογές στην επίθεσή της κρατώντας τα ηνία (16-10). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-14.

Η Νικόπολη συνέχισε να αξιοποιεί στο έπακρο ό,τι της έδινε η άμυνα της Γ.Ε.Α. με τον Χρήστου να φτάνει τους 9 πόντους και τον Νίκα να δηλώνει “παρών” (28-20). Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει με jump shot του πρωταγωνιστή του πρώτου ημιχρόνου, Τάσου Χρήστου, (30-20) και έγινε ο πρώτος διψήφιος της αναμέτρησης με 11 πόντους, με τον Τσιτσώνη με το δεύτερο εύστοχο μακρινό του σουτ να δίνει αέρα 13 πόντων στην ομάδα του (33-20). Οι παίκτες του coach Σταμουλάκη κατάφεραν με τρομερό σερί 13-0 να ισοφαρίσουν σε 33-33 στο 20΄ με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από κοινή αφετηρία στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει.

Το σύνολο του Σπύρου Πολίτη δεν επηρεάστηκε από το το πως τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα και με τον Κασκάνη πρωταγωνιστή βρέθηκε μπροστά με 39-33. Ο Κάκος στη συνέχεια με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο -1 (39-38) με τη Νικόπολη, με τον Νίκα να το παίρνει προσωπικά, να φέρνει την ομάδα του στο 50-41 στο 28΄. Ο Σταμούλης προσπάθησε να κρατήσει τη Γ.Ε.Α. κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-45.

Η Γ.Ε.Α. με Κάκο και Τασόπουλο να πρωταγωνιστούν έτρεξε σερί 5-0 μειώνοντας άμεσα στους 2 (52-50). Φτάνοντας στο 35΄ οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τα ηνία (56-55) με τον Τσιτσώνη να εξελίσσεται σε τεράστιος πρωταγωνιστής καθώς με 2 σερί τρίποντα έδωσε επιθετική πνοή στη Νικόπολη κάνοντας το 62-55. Στο 38΄ οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη είχαν προβάδισμα 9 πόντων (64-55) το οποίο ήθελαν να διατηρήσουν μέχρι και το τέλος. Η Γ.Ε.Α. συνέχισε να χάνει πολλές βολές, όπως έγινε σε όλο το παιχνίδι, με τη Νικόπολη με δύο καλάθια του Ζαλοκώστα να σφραγίζει τη νίκη.

Τελικό σκορ 68-56 με τη Νικόπολη να επιστρέφει στην κορυφή έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο, καλύπτοντας και με το παραπάνω τη διαφορά από την ήττα στον 1ο γύρο και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στη National League 2.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-33, 45-52, 56-68

Διαιτητές: Ασημακάκη-Τούσης

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 14(3), Πολύζος, Καραγιάννης 3, Τραγουδάρας, Κάκος 17(2), Σταμούλης 12(1), Κωσταπαππάς, Τσέπας 7, Καλαμπαλίκης 3.

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 4, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 12(4), Ροντογιάννης 6(1), Ζαλοκώστας 8, Κασκάνης 8(1), Χρήστου 11(1), Νίκας 19(2).