Τρίτη, 16 Απριλίου 2024, 13:22

Στα προημιτελικά του Μπουένος Άιρες η Παπαμιχαήλ

Η Παπαμιχαήλ κέρδισε μετά από δυο κλειστά σετ τη Solana Sierra από την Αργεντινή με 7-6 (6), 6-4 και μπήκε στα προημιτελικά της WTA 125K Series διοργάνωσης του Μπουένος Άιρες.

Και τα δυο σετ ήταν πολύ κλειστά, με τον αγώνα να φτάνει τις 2 ώρες και τα 10 λεπτά σε διάρκεια. Στο 1ο σετ και οι δυο παίκτριες είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά η Παπαμιχαήλ ήταν εκείνη που το πήρε τελικά, με 8-6 στο tie-break.

Στο 2ο σετ η 28χρονη Ελληνίδα απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-1 και η Sierra επέστρεψε στο σετ, μειώνοντας σε 5-4, αλλά η Παπαμιχαήλ κατάφερε να κλείσει το σετ πριν να είναι αργά με 6-4 και να “κλειδώσει” τη νίκη της.

Στα προημιτελικά η Παπαμιχαήλ θα δώσει έναν πολύ δύσκολο αγώνα, απέναντι στην Anna Bondar από την Ουγγαρία, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.135 στην παγκόσμια κατάταξη. H Bondar κέρδισε τη Victoria Jimenez Kasintseva με 6-4, 7-5.