Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 15:53

Πρεμιέρα με νίκη για την Παπαμιχαήλ στο Sunderland

Ιδανικά ξεκίνησε τις εμφανίσεις της η Δέσποινα Παπαμιχαήλ στο τουρνουά Sunderland W60 Pro Series της Μεγάλης Βρετανίας, πετυχαίνοντας νίκη που της έδωσε το εισιτήριο για τη φάση των “16”.

Παρότι αντιμετώπισε την σκληρή αντίσταση της Γερμανίδας Lena Papadakis – κυρίως στο 2ο σετ – η Παπαμιχαήλ πήρε τη νίκη με 6-4, 7-6 (2), σε μια αναμέτρηση που διήρκεσε 2 ώρες και 39 λεπτά.

Η Δέσποινα δυσκολεύτηκε από τη γραμμή του σερβίς όπου συνολικά έδωσε 13 ευκαιρίες για break point στην αντίπαλο της, από τις οποίες η Γερμανίδα εκμεταλλευτικέ τις 3.

Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καθοριστική στα κρίσιμα σημεία, μετατρέποντας τις 4 από τις 7 συνολικά ευκαιρίες που είχε για να σπάσει το σερβίς τις αντιπάλου της, σε break, ενώ έβγαλε και 3 άσους στο ματς.

Για μια θέση στην τελική 8άδα η Παπαμιχαήλ -η οποία είναι και το Νο.3 του ταμπλό- θα περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης μεταξύ των, Maia Lumsden από την Μεγάλη Βρετανία και Megali Kempen από το Βέλγιο.

Πηγή: tennisnews.gr