Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024, 13:47

Νίκη στην Κέρκυρα για τη Νικόπολη – Συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στους στόχους της

Ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι στο νησί των Φαιάκων ήταν νικηφόρο για την ομάδα μπάσκετ της Νικόπολης, η οποία κέρδισε για την 13η αγωνιστική τον Λέοντα Κέρκυρας με 65-55.

Έτσι η Νικόπολη ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρου του πρωταθλήματος βρίσκεται μόλις έναν πόντο πίσω από το πρωτοπόρο Καναλάκι, παραμένοντας στους στόχους που έχουν θέσει διοίκηση, προπονητής και παίκτες από την αρχή της χρονιάς.

Με πρώτο σκόρερ τον Κώστα Νίκα που σημείωσε 24 (3), η ομάδα του Σπύρου Πολίτη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, έχοντας εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 33-24 υπέρ της Νικόπολης.

Στο 3ο δεκάλεπτο ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την επιστροφή, έκλεισαν τους παίκτες της Νικόπολης και με σκορ 18-11 υπέρ τους, το ολοκλήρωσαν με 42-44.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Νικόπολης και μετά τις φωνές του προπονητής Σπύρου Πολίτη, άλλαξαν το παιχνίδι τους και με σκορ 21-13 πήραν κεφάλι στο παιχνίδι και το έκλεισαν με τελικό αποτέλεσμα 65-55.

Ήταν το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα της Πρέβεζας.

Στην έναρξη του δεύτερου γύρου, η Νικόπολη να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την πρωτοπόρο ομάδα του Καναλακίου, σε έναν αγώνα που ίσως κρίνει και την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 24-33, 42-44, 55-65

Διαιτητές: Ντίσιος-Μπουχαγιάρ

ΛΕΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ(Γιώργος): Στεργίου Σ. 3(1), Στεργίου Λ. 10(2), Καρδάμης, Σέκας 3(1), Τζιανούμης 8, Περούλης. 8, Γαληνάκης 4, Γαρνέλης, Βλασσερός, Μπάνος 3, Χονδρογιάννης 16(2)

Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Πολίτης): Σαμπάνης, Κοντογιάννης 6, Τσιτσώνης 6(1), Ροντογιάννης 9(2), Ζαλοκώστας, Κασκάνης 10(1), Χρήστου 10, Νίκας 24(3)

ΔΥΠΑ: Και στους μακροχρόνια ανέργους το νέο εφάπαξ επίδομα μέχρι και 920 ευρώ

Στράτος Ιωάννου: ”Συνεχίζουμε τα έργα εκσυγχρονισμού των ΤΟΕΒ του Νομού Πρέβεζας, καθώς και έργα οδικής ασφάλειας στο οδικό δίκτυο του Νομού μας”