Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024, 5:46

Μεγάλη νίκη για τη Νικόπολη στην Άρτα – Έσπασε το αήττητο του Αίαντα

Μεγάλη νίκη κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στην Άρτα η Νικόπολη Πρέβεζας επικρατώντας με 67-55 του Αίαντα “σπάζοντάς” του το αήττητο, κλείνοντας παράλληλα το 2023 με ιδανικό τρόπο.

Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο Ροντογιάννης που σημείωσε 26 πόντους με 5 τρίποντα, με τον Νίκα να ακολουθεί έχοντας 16 με 4 τρίποντα. Από τον Αίαντα 13 είχε ο Τζίμας και 10 ο Σκούμπος. 14 εύστοχα τρίποντα είχαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Πολίτη κατάφερε να βρεθεί μπροστά και με 12 πόντους κλείνοντας τελικά την περίοδο στο 19-12. Μέχρι και το ημίχρονο ο Αίας βελτίωσε την εικόνα του και με επιμέρους 16-7 προηγήθηκε με +2 στο 20΄ (28-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ιδανικό για τη Νικόπολη η οποία κατάφερε να προσπεράσει έχοντας διαφορές της τάξεως των 8-10 πόντων (49-41 στο 30΄). Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το -5 στη συνέχεια με τους Πρεβεζιάνους όμως να ελέγχουν το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη και με διψήφια διαφορά, 67-55.

Στο 7-2 ανέβηκε η Νικόπολη Πρέβεζας υποχρεώνοντας παράλληλα τον Αίαντα Άρτας να γνωρίσει την πρώτη του ήττα, βρισκόμενος πλέον στο 8-1.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-26, 41-49, 55-67

Διαιτητές: Ζέρβας-Τσώλης

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 10(1), Βαρδής, Τζίμας 13(3), Αποστολάκης, Φώτης 6, Παπαδημητρίου 6, Παπαμιχαήλ 6, Καρανίκας 4, Ζήκος 2, Γείτονας 8

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 4, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 9(3), Ροντογιάννης 26(5), Ζαλοκώστας 2, Κασκάνης 5(1), Χρήστου 5(1), Νίκας 16(4)

Πλήθος κόσμος στην ορκωμοσία της νέας δημοτικής αρχή του δήμου Ζηρού (video-pics)