Τρίτη, 16 Απριλίου 2024, 13:21

Καλό ποδαρικό για την Παπαμιχαήλ στο Μπουένος Αϊρες

Στην φάση των «16» του τουρνουά των 125.000 δολαρίων, Argentina Open, που φιλοξενείται στο Μπουένος Άιρες, πήρε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ.

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.199 στην παγκόσμια κατάταξη, αν και βρέθηκε να χάνει από την Μαρία Λούρδες Καρλ με 1-0, γύρισε το ματς και με 2-1 προκρίθηκε στην επόμενη φάση (3-6, 6-2, 6-2).

Η Παπαμιχαήλ δεν ξεκίνησε καλά το ματς και δέχτηκε 3 break στα 3 πρώτα service games της, ωστόσο κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Το 4-2 της αντιπάλου της έγινε 6-4 με ένα τέταρτο break.

Ωστόσο η Παπαμιχαήλ βελτιώθηκε στο σερβίς της και έφτασε στη νίκη. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 4-1 και τελικά το έκλεισε στο 6-2 για το 1-1, ενώ με το ίδιο σκορ πήρε και το 3ο σετ, έπειτα από 2 ώρες και 16 λεπτά. Επόμενος αντίπαλός της η Σολάνα Σιέρα από την Αργεντινή, η οποία μπήκε στο κυρίως ταμπλό μέσω προκριματικών.

Η Παπαμιχαήλ με την Καρλ μπορεί να ήταν αντίπαλες στο απλό, όμως στο διπλό έπαιξαν μαζί και προκρίθηκαν στα προημιτελικά. Κέρδισαν με 2-0 σετ (6-3, 6-3) τις Σάντσες (Μεξικό) και Γιου (Κίνα), ενώ στις «8» θα αντιμετωπίσουν την Χιλιανή Γκάτικα και την Βραζιλιάνα Περέιρα, σήμερα γύρω στις 18:30 ώρα Ελλάδας.