Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 5:45

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττα από το Καναλάκι στην έναρξη του πρωταθλήματος για τη Νικόπολη

Σ.Κ ΝΙΚΟΠΟΛΗ – Α.Ε ΚΑΝΑΆΚΙΟΥ 52-62

Στην έναρξη του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, η ομάδα μπάσκετ της Νικόπολης εκτός από το άγχος της πρεμιέρας, είχε να αντιμετωπίσει και την μεγάλη αστοχία καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Α.Ε Καναλακίου με 62-52.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Πρέβεζας παρουσία εκατοντάδων θεατών που προσπάθησαν να εμψυχώσουν την ομάδα της Πρέβεζας, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Σπύρου Πολίτη πάλεψε μέχρι και το ημίχρονο το οποίο έκλεισε με 29-32 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Πρέβεζας ήταν απούσα από το γήπεδο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν μία διαφορά που την κράτησαν έως και το τέλος με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται υπέρ της Α.Ε Καναλακίου με 62-52.

Διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους είχαν ο Ροντογιάννης 10(1), Κασκάνης 13(2) και Νίκας 20(3), ενώ για το Καναλάκι διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Καραγιάννης 15(2), Ζολώτας 10 και Πάντου 22(1).

Διαιτητές: Διαμαντής, Γκούμας

Δεκάλεπτα: (13-17), (29-32), (33-42),(52-62)

Σ.Κ Νικόπολη (Πολίτης Σπύρος): Παπαμιχαήλ, Κοντογιάννης 4, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 3(1), Ροντογιάννης 10(1), Ζαλοκώστας 2, Κασκάνης 13(2), Χρήστου, Νίκας 20(3), Νούσιας.

Α.Ε Καναλακίου (Κοσμάς Ελευθέριος): Τσεκούρας 3(1), Τάσσος 6, Καραγιάννης 15(2), Ζολώτας 10, Σταύρου, Παπαζυγούρας, Παππάς, Γείτονας 2, Καρκατέλος, Κολιονάσης, Δούβλης 4, Πάνου 22(1).

Οριστικοποιήθηκαν οι ψήφοι στον συνδυασμό του Αλέξανδρου Καχριμάνη – Καμιά αλλαγή στην 5αδα