Παρασκευή, 19 Ιουλίου 2024, 5:19

Εθνική Εφήβων Βόλλει: Με τον Τζάρα του Α.Ο Πρέβεζας ξεκίνησε η προετοιμασία ενόψει Ευρωπαϊκού

Πρώτη συγκέντρωση και πρώτη προπόνηση της εθνικής ομάδας εφήβων Κ20, εν όψει της συμμετοχής της στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί τον επόμενο μήνα στην Ιταλία.
Η ελληνική ομάδα, που εξασφάλισε την πρόκριση της στις αρχές του περασμένου Ιουλίου στον προκριματικό όμιλο που έγινε στο Άργος, είναι στο δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης μαζί με Βέλγιο, Τσεχία, Πορτογαλία, Βουλγαρία, Φινλανδία.
Συγκριτικά με την ομάδα που πήρε την πρόκριση, η πιο σημαντική αλλαγή είναι στη θέση του προπονητή, καθώς μετά την παραίτηση του Στέφανου Νανά (για προσωπικούς λόγους) τη θέση του πήρε ο μέχρι πρότινος συνεργάτης του Νίκος Μούχλιας, ο οποίος με τη σειρά του θα έχει ως συνεργάτες τους Απόστολο Ναλμπάντη, Χρήστο Ντόζη.
«Ειλικρινά και χωρίς να έχω καμία διάθεση να αποφύγω να πω κάτι συγκεκριμένα,  δεν μπορούμε να βάλουμε συγκεκριμένους στόχους  όσον αφορά τη θέση που θα καταλάβουμε… Προσωπικά θα είμαι φοβερά ικανοποιημένος αν περάσουμε και στην επόμενη φάση, αλλά κυρίως όταν θα έχουμε επιστρέψει στην Ελλάδα με την αίσθηση ότι δώσαμε το 100% των δυνάμεων μας», σχολίασε ο κ.Μούχλιας με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να συμπληρώνει: «Έχουμε τις πιθανότητες μας στον όμιλο που βρισκόμαστε και θα τις διεκδικήσουμε μέχρι τον τελευταίο πόντο}.
Ο Νίκος Μούχλιας και οι συνεργάτες του επέλεξαν τους ακόλουθους αθλητές για την προετοιμασία της εθνικής Κ20:
Πασαδόροι: Νικόλαος Χριστόπουλος, Απόστολος Πετσιάς, Ματέο Χασμπάλλα, Σπυρίδων Γεροδήμος
Διαγώνιοι: Άγγελος Μάρκου, Γεράσιμος Τζάρας
Ακραίοι: Αλέξανδρος Νανόπουλος, Νικόλαος Καβαρινός, Σπυρίδων Μπακοδήμος, Βασίλειος Σερεμέτης, Βασίλειος Κονίδης,  Χαράλαμπος Παξιμαδάκης,
Κεντρικοί: Κωνσταντίνος Σωτηρίου, Δημήτρης Θεοδόσης, Γεώργιος Μαρσέλλος, Άγγελος-Θεόδωρος Σταθέλος
Λίμπερο: Παναγιώτης Σουσούνης, Ελευθέριος Φώλιας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κ20:
 
2ος όμιλος – Βάστο
1η αγωνιστική – Σάββατο 17/9
16:00, Πορτογαλία-Ελλάδα
18:30, Τσεχία-Φινλανδία
21:00, Βουλγαρία-Βέλγιο
2η αγωνιστική – Κυριακή 18/9
16:00, Πορτογαλία-Τσεχία
18:30, Φινλανδία-Βουλγαρία
21:00, Ελλάδα-Βέλγιο
3η αγωνιστική – Δευτέρα 19/9
16:00, Βουλγαρία-Πορτογαλία
18:30, Τσεχία-Ελλάδα
21:00, Βέλγιο-Φινλανδία
4η αγωνιστική – Τετάρτη 21/9
16:00, Τσεχία-Βουλγαρία
18:30, Ελλάδα-Φινλανδία
21:00, Πορτογαλία-Βέλγιο
5η αγωνιστική – Πέμπτη 22/9
16:00, Βουλγαρία-Ελλάδα
18:30, Φινλανδία-Πορτογαλία
21:00, Βέλγιο-Τσεχία
1ος όμιλος – Μοντεσιλβάνο
1η αγωνιστική – Σάββατο 17/9
16:00, Σερβία-Γαλλία
18:30, Πολωνία-Σλοβακία
21:00, Σλοβενία-Ιταλία
2η αγωνιστική – Κυριακή 18/9
16:00, Σερβία-Πολωνία
18:30, Σλοβακία-Σλοβενία
21:00, Γαλλία-Ιταλία
3η αγωνιστική – Δευτέρα 19/9
16:00, Σλοβενία-Σερβία
18:30, Πολωνία-Γαλλία
21:00, Ιταλία-Σλοβακία
4η αγωνιστική – Τετάρτη 21/9
16:00, Πολωνία-Σλοβενία
18:30, Γαλλία-Σλοβακία
21:00, Σερβία-Ιταλία
5η αγωνιστική – Πέμπτη 22/9
16:00, Σλοβενία-Γαλλία
18:30, Σλοβακία-Σερβία
21:00, Ιταλία-Πολωνία
*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).

Ακολουθήστε το onprevezanews.gr στο Facebook και στο Instagram

Διαβάστε πρώτοι τις ειδήσεις στο Google News


Προηγούμενο Άρθρο

Υπεγράφη η σύμβαση για έργα αποκατάστασης βατότητας του οδικού δικτύου Δ.Ε Λούρου

Επόμενο Άρθρο

Ι. Ν. Αγ. Βασιλείου: Ευλογημένο Επταήμερο (4 Σεπ- 10 Σεπ. 2022)

Μπορεί να σας ενδιαφέρει...